Čtenářský klub

Čtenářský klub začal fungovat díky finanční podpoře získané v projektu OP VVV.

Fungování čtenářského klubu

Ve školním roce 2017/2018 fungoval na naší škole Čtenářský klub, a to díky finanční podpoře získané v projektu OP VVV - výzvy č. 02_16_022 a č. 02_16_023 Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování - Šablony pro MŠ a ZŠ.

Když se ohlédneme za vším, co jsme v klubu prožili, můžeme směle říct, že toho nebylo málo. Nejoblíbenější aktivitou však jistě bylo probírání se knihami v naší školní knihovně.  Všichni členové klubu si knihy půjčují domů nebo si je prohlíží během jednotlivých setkání.

Ten, kdo přečetl celou knihu (a to buď knihu z naší knihovny nebo knihu vlastní či zapůjčenou jinde), přinesl ji s sebou, aby ji členům kroužku představil, a to ne jen tak ledajak. Není vůbec jednoduché o příběhu hovořit, vůbec není snadné „vykreslit“ stručně jeho děj a přitom z něj prozradit jen tolik, aby posluchači zůstali v napětí a očekávání a chtěli si knihu sami přečíst.  Někdy bývá nesnadné sdělit, o co hrdinové usilují, zda toho dosáhli a jak toho dosáhli. A pak také ostatním knihu doporučit k četbě, to je oříšek, když nemáte říct jen: „Doporučuji, abyste si knihu přečetli.“ Proč stojí za to knihu si přečíst, na to je zapeklité odpovědět.  Ti, kteří o knihách vyprávěli, museli také odpovídat na dotazy zvídavých posluchačů.

A také jsme zjistili, že naslouchat tomu, kdo má právě slovo, je někdy problém. Myšlenky se v hlavě najednou rozeběhnou, a to na úplně nesprávnou stranu. Tělu se chce vrtět, ruce a nohy zase musí pošťuchovat souseda, i když to sami nechceme. Není snadné udržet pozornost při několikaminutovém proslovu spolužáka, přestože mluví zajímavě a zapáleně.

Asi by to mnozí zpočátku neřekli, že ve čtenářském kroužku nejde jen o čtení, povídání si o knihách a příbězích a o rozvíjení fantazie. Spolu s tím jde samozřejmě o rozvíjení řečových schopností, jazykových dovedností i o rozvíjení tvořivosti.  Ale jde také o tříbení takových schopností, jako jsou soustředěnost, sebekázeň a respekt k druhému. Tomu všemu věnujeme pozornost právě při čtení, povídání si o přečteném a při dalších kreativních činnostech.

Minulý týden jsme také navštívili dětské oddělení ve strakonické Šmidingerově knihovně, kde paní knihovnice Blanka Auterská připravila pro děti velmi zajímavé povídání na téma „Dětský hrdina“. Děti se věnovaly současným spisovatelům pro děti a jejich tvorbě. Paní knihovnice přečetla dětem některé úryvky z knih a děti některé zaujaly natolik, že si chtějí přečíst knihu celou. Nakonec si malí čtenáři mohli celé oddělení projít a prozkoumat. Děti byly i pochváleny za své znalosti a přehled.

Často slýcháváme, že dnešní děti nečtou. Situace ale možná není tak tragická. Dnešní děti spíše potřebují trochu jinak podpořit, aby se knížka dostala na roveň jiných zdrojů zábavy. Zároveň v  současnosti stejně jako dříve platí, že práce s textem a dobré porozumění jeho obsahu jsou základními předpoklady pro vzdělávání.

Díky fungování Čtenářského klubu začaly projevovat zájem o knihy i děti, které členy Klubu nejsou. Měly zájem o zapůjčování knih, a tak naše školní knihovna začala plnit svou funkci o něco více.

Kromě toho také od začátku fungování Klubu bylo do knihovny pořízeno 25 nových knih. Za to patří velký dík Šmidingerově knihovně, konkrétně paní Lucii Kálalové, která nám vyšla vstříc a vše zařídila. Naše škola totiž mohla zprostředkovaně zakoupit tituly s výraznou slevou, což je pro naši školu opravdu velká pomoc. Nákup dalších knih ještě bude samozřejmě pokračovat.

Díky finančním prostředkům z OP VVV jsme také doplni do školní knihovny tři nové sady knih (po 12 kusech) ke společné mimočítankové četbě.

Fotografie z návštěvy knihovny naleznete v naší fotogalerii   >>ZDE<<

Datum vložení: 19. 11. 2017 0:00
Datum poslední aktualizace: 19. 11. 2017 0:00

dnes, úterý 16. 4. 2024
déšť 8 °C 3 °C
středa 17. 4. déšť se sněhem 9/2 °C
čtvrtek 18. 4. slabý déšť 5/1 °C

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem.

Teplé deště v dubnu - teplé dny v říjnu.