ZŠ a MŠ Střelské Hoštice
ZŠ a MŠ Střelské Hoštice

Webové stránky se upravují.

U nás...

Záměr Mateřské školy

Naším záměrem je poskytovat dětem dostatečnou podporu a péči při jejich vstupu do MŠ. Užívat podnětné prostředí, vnitřně motivovat k poznávání na základě vlastních prožitků, cítit se dobře tam, kde se setkávají se svým prvním vzděláváním a společností důležitou pro budoucí život každého dítšte. Přejeme si být školkou, do které chodí rády děti, rodiče i zaměstnanci.

Školkou, která je otevřená a přátelská.

V naší Mareřské škole pracujeme podle vlastního vzdělávacího programu, který nese název „Rok je dlouhý copánek".

Chceme, aby mateřská škola byla centrem pohody, vzájemné tolerance, pochopení, zájmových činností a nápadů, společných prožitků a inspirace a místem, kam se i po čase všichni rádi podíváme. Dítě se svými dětskými zájmy a přirozenými potřebami stojí ve středu zájmu všech. Prospěch dítěte je rozhodující a to bez ohledu na náročnost takového způsobu práce pro pedagogy a ostatní dospělé. Dítě se musí cítit v bezpečí. Především citově zabarvené prožitky ovlivní, zda dítě získá základy pro zdravé sebevědomí, důvěru ve vlastní síly a schopnosti, prosociální postoje, vstřícný a otevřený vztah ke společnosti i ke světu. Dítě předškolního věku se učí na základě vlastních prožitků a zkušeností. Učí se činnosti, kterými se ze své vůle a svého zájmu zabývá, které provádí. Učí se tím, co samo dělá, co samo zkusí a v čem se aktivně uplatní. K tomu však musí mít příležitost a možnost si samo věci vyzkoušet, experimentovat, aktivně prožívat a samo se rozhodovat – jen tak může být vzdělání dětí této věkové skupiny skutečně efektivní.

Plánování provádíme ve formě tématických celků, které jsou závazné pro obě třídy. Činnosti realizované v tématickém celku hodnotíme z hlediska souladu s Rámcovým vzdělávacím programem a z pohledu přínosu pro děti, což je podkladem pro další práci.

(výňatek Školního vzdělávacího programu)

Tématické celky:

1. Kdo jsou kamarádi? Děti, co se mají rády
  2. Podzim klepe na dveře, ve strakaté zástěře
  3. Tak se děti koukněte, co je všechno na světě
  4. Přišly zase po roce, kdo? No přece Vánoce
  5. Padá snížek do polí, vůbec ho to nebolí
  6. Pojďte s námi do pohádky
  7. Sluníčko hej, mraky roztrhej
  8. Na světě je plno krásy, kdo má radost zazpívá si

Do srpna 2009 byla naše mateřská škola umístěna v samostatné patrové budově na druhém konci obce. Po celkové rekonstrukci základní školy jsme se přestěhovali do nových prostor a školní rok 2009/2010 jsme zahájili všichni společně v jedné budově. Nacházíme se v přízemí, kde máme dvě třídy, ložnici, sociální zařízení, šatnu a také kancelář se skládkem a sociální zařízení zaměstnanců školky s úklidovou místností. Celá školka je barevně vymalována, vybavena novým nábytkem, který je přizpůsoben potřebám dětí. Ke školce patří dvorek s pískovištěm, kolotočem, altánkem, houpačkami a skluzavkou. K venkovním hrám využíváme také přilehlou velkou zahradu, kde je skluzavka a hřiště na míčové hry. Ze školní jídelny nám přiváží dopolední a odpolední svačinu, mladším dětem oběd. Starší děti dochází na oběd přes malý dvorek do školní jídelny. Ve velké míře využíváme také překrásné okolí vesnice – řeka, les, louky, krásné výlety do okolí.

Kapacita mateřské školy je 56 dětí ve dvou třídách.

V současné době je vzhledem k rekonstrukci budovy ZŠ a MŠ Střelské Hoštice náhradní provoz zajištěn v areálu Školy v přírodě ve Střelských Hošticích.

Provoz mateřské školy je přizpůsoben potřebám rodičů od 6.00 hod. do 16.00 hod.

Pranostika na akt. měsíc

Nebyl-li červen dostatečně děštivý, dodá vodu až červenec a přidá ještě mnohé bouře.

Svatý Jakub dává kukuřici klasy, Anna vlasy.

Svátek má Jakub

dnes, neděle 25. 7. 2021